Plusy i minusy wykończenia ściany cegłą we wnętrzach
Osoby, które chcą urządzić pomieszczenie zgodnie z najmodniejszymi trendami, często decydują się na ścienny akcent z cegły. Ten ponadczasowy materiał wykończeniowy ma mnóstwo mocnych stron. Jakich? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać je bliżej!
Pasuje do wielu aranżacji
Uniwersalność cegły to jedna z jej największych zalet. Ten materiał wykończeniowy doskonale odnajduje się na przykład we wnętrzach stylizowanych na rustykalne, w których pomaga stworzyć przytulny, wiejski klimat. Na przeciwległym biegunie leżą zaś aranżacje loftowe i industrialne. Pokryta cegłą ściana doskonale połączy się z meblami o metalowych elementach, wiszącymi lampami o drucianym kloszu i odsłoniętymi rurami, które są charakterystyczne dla tej pofabrycznej stylistyki.
Gdzie jeszcze świetnie sprawdzi się wykończenie z cegły? Choć na początku takie rozwiązanie może wydawać się nietypowe, to wyłożona nią ściana będzie efektowną ozdobą wnętrza eleganckiego. By nieco zneutralizować surowość tego materiału można postawić tu na przykład na opcję w białym kolorze – w jej towarzystwie świetnie będą prezentowały się meble na wysoki połysk. Cegła będzie też współgrać z elementami typowymi dla stylu skandynawskiego, w którym na pierwszy plan wysuwają się przytulność i wygoda. Sprawdzi się również w romantycznej stylistyce angielskiej oraz we wnętrzach nowoczesnych. Pod względem zastosowania jest więc naprawdę wszechstronna.
Kolorystyka taka, jaka Ci się zamarzy
Uniwersalność cegły przejawia się nie tylko w liczbie aranżacji, w jakich może być wykorzystana, ale też w jej kolorystyce. Niekoniecznie musimy wybierać materiały w tradycyjnym, czerwonym kolorze. W sprzedaży bez problemu znajdziemy też kolekcje w różnych odcieniach żółtego, brązowego, beżowego, białego czy też szarego. Nierzadkim wyborem są zestawy składające się z elementów w dwóch lub trzech opcjach kolorystycznych.
Dodatkowy efekt możemy uzyskać, wybierając kolekcje w stylu retro, z zamierzonymi ubytkami, łamanymi bokami oraz białym nalotem imitującym stary tynk. We wnętrzach eleganckich dobrze sprawdzą się zaś materiały o równych krawędziach i gładkiej powierzchni.
Co więcej, cegłą możemy ozdobić niemal wszystkie pomieszczenia - ściana pokryta właśnie tym materiałem będzie efektowną ozdobą salonu, sypialni, pokoju dziecka, przedpokoju, kuchni... a nawet łazienki. Chropowata powierzchnia, kontrastowy tynk oraz ciekawe wiązania urozmaicą i ożywią każde z tych wnętrz.
Świetny efekt przez długi czas
Omówiliśmy już walory estetyczne cegły wykończeniowej, przejdźmy więc do jej parametrów technicznych. Uwielbiamy ją przede wszystkim za dużą wytrzymałość - jest odporna na wilgoć, ogień oraz mróz, dzięki czemu znajduje zastosowanie również na zewnętrznych elewacjach budynków. Niestraszne są jej też uszkodzenia mechaniczne – w przeciwieństwie na przykład do farby, na której odznaczają się nawet małe ślady po uderzeniu w ścianę. Na przedłużoną trwałość wpływa również impregnacja. Pokrycie materiału warstwą zabezpieczającą nie tylko go uodparnia, lecz także chroni przed zabrudzeniami i sprawia, że utrzymanie go w czystości jest niezwykle proste.
Przytulne wnętrza, w których chce się przebywać
Cegła jest ponadto bardzo dobrym izolatorem akustycznym oraz termicznym. Pomieszczenia, w których znajduje się taki akcent dekoracyjny, są dobrze wyciszone – z tego względu warto rozważyć to rozwiązanie w sypialni. Materiał zatrzymuje również ciepło, latem natomiast jest przyjemnie chłodny. Pośród jego zalet można wymienić też względnie łatwy montaż - poradzi sobie z nim nawet domowy majsterkowicz.
Jako plus materiałów wytwarzanych z gliny wymienia się też tworzenie przyjaznego człowiekowi mikroklimatu. W takich pomieszczeniach po prostu chętniej się przebywa! Dekoracja ścienna w połączeniu z właściwym oświetleniem pomaga w zaprowadzeniu we wnętrzu przytulnej, kameralnej atmosfery.
Czy wykończenie ściany cegłą ma jakieś minusy?
Tak, jak każdy materiał wykończeniowy, cegła również ma kilka cech, które mogą zniechęcić do jej wykorzystania. To między innymi waga materiału, która sprawia, że nie można stosować go na dużych powierzchniach. Minusem może być też fakt, że taka ściana daje optyczne wrażenie pomniejszenia wnętrza. Te dwa problemy rozwiążemy poprzez użycie płytek klinkierowych - przyniosą zbliżony efekt, co grube kawałki materiału. Ważą przy tym dużo mniej i pomogą w “zaoszczędzeniu” kilku centymetrów przestrzeni.
Dla niektórych sporą przeszkodą jest również cena. Zdaniem wielu efekt końcowy znacznie przewyższa jednak wszystkie wymienione wady tego materiału wykończeniowego. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że cegła od dobrych paru lat utrzymuje się na liście trendów wykończeniowych i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić.
Zainteresowało Państwa takie rozwiązanie aranżacyjne? W katalogu firmy Stone Group znaleźć można szeroki wybór ręcznie formowanych cegieł, jak i płytek klinkierowych, które zamienią każde pomieszczenie w przytulną, klimatyczną enklawę. Zapraszamy do zakupów.