Cegła w sypialni
Zwykła, biała ściana wydaje się zbyt nudna i sterylna? Spróbuj wprowadzić do sypialni rozwiązania, które nie tylko urozmaicą wnętrze, lecz także uczynią je bardziej przytulnym. Akcenty z cegły na ścianach to trend, który utrzymuje się od dobrych kilku lat. Jak można wykorzystać go w pomieszczeniu przeznaczonym do relaksu i odpoczynku? Poniżej kilka porad.
Aranżacja przyciągająca uwagę
Tak jak w przypadku kuchni, holi i salonów, cegła w sypialni powinna znajdować się tylko na jednej za ścian - w przeciwnym razie uzyskamy efekt przytłaczający pomieszczenie. Najczęściej taką okładzinę umieszczamy za zagłówkiem łóżka. Jeśli jednak w sypialni znajduje się nieduża wnęka, to jest to miejsce wręcz stworzone do tego, by wyłożyć je płytkami klinkierowymi imitującymi cegłę. Taka ściana może posłużyć za tło dla niskiego regału na ubrania bądź książki. Można też ustawić przy niej wygodny fotel i lampę podłogową.
Jeśli zaś sypialnia znajduje się na poddaszu, cegłą można wyłożyć ścianę pod skosem. Tu najlepiej użyć cienkich płytek, które przytniemy pod odpowiednim kątem. Skosy to zwykle dość problematyczne elementy wnętrza - zamieńmy je więc w jego atut. Aby je wyeksponować, możemy użyć materiałów w kolorze kontrastującym z resztą wyposażenia pokoju.
Niezależnie od tego, którą ze ścian pokryjemy cegłą, warto pamiętać o tym, że ma mieć ona charakter dekoracyjny. Zasłonięcie jej wysoką szafą będzie mijało się z celem.
Jaki rodzaj okładziny ściennej dobrze sprawdzi się w sypialniach?
Jeśli istnieje taka możliwość, to w starych budynkach warto odsłonić ukryte pod tynkiem materiały. Ściana z autentycznej, starej cegły wprowadzi do wnętrza wyjątkowy klimat. Pamiętajmy tylko o jej odpowiednim wyczyszczeniu i zabezpieczeniu impregnatem. Jeśli zaś nie mamy takiej możliwości, możemy zdecydować się na przykład na płytki klinkierowe. Zapewniają one nie tylko duże walory estetyczne – są też bardzo cienkie. Gdy wyłożymy nimi ścianę, nie stracimy więc cennych centymetrów, co mogłoby się wydarzyć, gdybyśmy zamiast nich wybrali grubszą cegłę rozbiórkową. Z tego względu można bez obaw stosować je nawet w małych sypialniach.
Przy doborze kolorystyki płytek warto kierować się ogólnymi zasadami aranżacji wnętrz. Okładzina powinna współgrać z meblami, zasłonami czy dywanem. Inne odcienie sprawdzą się w pomieszczeniach inspirowanych stylem skandynawskim, a inne będą pasować do estetyki industrialnej.
Cegła w sypialni w stylu skandynawskim
Podczas aranżacji pomieszczeń domowych mieszkańcy krajów nordyckich na pierwszym miejscu stawiają przytulność i wygodę. Skandynawowie urządzają wnętrza w taki sposób, by stały się schronieniem przed nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi. Ważne są także jasne kolory, dużo światła oraz naturalne materiały. Czy ściana z cegły będzie pasować do sypialni urządzonej według tych zasad? Jak najbardziej! Przede wszystkim warto wybierać okładziny w pastelowych, jasnych odcieniach – w pokoju sprawdzą się na przykład płytki klinkierowe w białym lub szarym kolorze. Można też wybrać cegłę stylizowaną na retro, z dużą ilością białego nalotu, który imituje tynk. Do takiej ściany będą pasować jasne meble (najlepiej z drewna), a także tekstylia z naturalnych materiałów. Dzięki monochromatycznej kolorystyce w sypialni zapanuje spokój i harmonia.
Ceglane ściany w sypialniach loftowych i industrialnych
W przeciwieństwie do pomieszczeń inspirowanych stylem nordyckim, we wnętrzach loftowych i industrialnych ciemne barwy sprawdzają się znakomicie. Do takich sypialni klasyczna, czerwonobrązowa cegła pasuje jak ulał. Bez obaw można eksperymentować z materiałami w jeszcze ciemniejszych, brunatnych odcieniach. Warto zestawić je z meblami o metalowych elementach: łóżkami, regałami na książki czy lampami podłogowymi. Styl industrialny z reguły jest bardziej surowy od loftowego. Oba nie lubią jednak przesadnych dodatków ani dekoracji. Jak więc sprawić, by sprzyjały relaksowi? Wnętrze można ocieplić za pomocą grubej narzuty na łóżku lub sięgających do podłogi zasłon - na przykład w kolorze granatu lub butelkowej zieleni. Do industrialnej i loftowej estetyki pasuje także drewno – najlepiej w ciepłych odcieniach.
Prosty sposób na dekorację wnętrza
Sypialnia powinna być urządzona w harmonijny, sprzyjający odpoczynkowi sposób. W tym pomieszczeniu lepiej zrezygnujmy z nadmiaru dodatków i dekoracji – mogą one niepotrzebnie rozpraszać. To kolejny argument “za” ścianą z cegły, która sama w sobie jest ozdobą. Kolorystyka i nieregularna faktura materiału wystarczą do tego, by wnętrze wyglądało na ciekawe. Jeśli chcielibyśmy ją jednak dodatkowo urozmaicić, postawmy na dekoracyjny kinkiet lub obraz w prostej ramie. Uważajmy jednak na to, by takie elementy aranżacji nie odwracały uwagi od ściany.
Oświetlenie cegły
Naturalny materiał w połączeniu z odpowiednim oświetleniem stworzy w sypialni enklawę, w której zrelaksujemy się pod długim dniu. Jakie lampy wybrać, by podkreśliły fakturę cegieł? Pierwszym sposobem są wspomniane już kinkiety. Zamontowane nad łóżkiem w równym odstępie, oświetlą dekoracyjną ścianę. Jednocześnie, ponieważ są to lampy punktowe, nie będą rozświetlać całego pomieszczenia, a tylko niewielki obszar. W ten sposób pomagają wyciszyć się przed nocnym odpoczynkiem. Lepiej wybierać klinkiery o dosyć prostym kloszu.
Kameralny, nastrojowy klimat wprowadzimy też do wnętrza za pomocą lamp z odsłoniętymi żarówkami. Będą one odpowiednie na przykład do sypialni industrialnych. Można wybrać wariant podłogowy lub lampki na stolik nocny. Z kolei w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym możemy wykorzystać taśmy LED. Warto stawiać na oświetlenie w barwie neutralnej lub żółtej. Unikajmy za to światła białego - nie najlepiej pasuje ono do cegły, a poza tym lepiej sprawdza się w gabinetach i biurach, aniżeli w sypialni.
W naszym sklepie internetowym znajduje się szeroki wybór płytek klinkierowych i ceglanych w wielu odcieniach. U nas bez trudu dobierzesz materiały pasujące do sypialni w stylu loftowym, skandynawskim, nowoczesnym i wielu innych. Zapraszamy do zakupów!