Cegła na ścianie - czerwona, biała czy szara?
Sprawdza się w salonach i sypialniach, można udekorować nią kuchnię, a nawet łazienkę. Znajduje zastosowanie w domach i mieszkaniach prywatnych, ale wybierana jest również do lokali użytku publicznego, gdzie tworzy niesamowity klimat. Cegła na ścianę to bez wątpienia jedno z najbardziej popularnych rozwiązań aranżacyjnych ostatnich lat. Czasami jednak problem może sprawić nam dobór koloru płytek ściennych. Czy powinniśmy zdecydować na klasyczną, czerwoną cegłę? Czy w aranżowanym przez nas wnętrzu lepiej sprawdzi się ta w kolorze białym? A może warto postawić na oryginalność i wybrać komplet w jednym z odcieni szarości?
W tym artykule podpowiadamy, jakie kolory cegieł będą pasowały do różnych stylów aranżacyjnych, mebli i dodatków. Zapraszamy do poznania naszych porad, a następnie – do przejrzenia oferty sklepu internetowego marki Stone Group. Znajdą tam Państwo mnóstwo zestawów płytek czerwonych, białych i szarych. Zapraszamy!
Czerwona cegła na ścianie – w jakich aranżacjach postawić na klasykę?
Najczęściej spotykanymi cegłami na ścianę są te w różnych odcieniach czerwonego. Te stylizowane na stare materiały rozbiórkowe doskonale pasują do wnętrz utrzymanych w estetyce retro, natomiast ciemnoczerwone i rdzawe świetnie odnajdą się w aranżacjach industrialnych.
Czerwona cegła kojarzy się z dawnymi fabrykami, dlatego tak chętnie sięga się po nią w pomieszczeniach tego drugiego typu. Żaden rodzaj elewacji nie komponuje się tak dobrze z innymi flagowymi materiałami w stylu loftowym: metalem i drewnem. Ciepłe odcienie płytek ściennych przełamują chłód, który do takich wnętrz wprowadzają metalowe meble i inne elementy wyposażenia. Wspólnie z poduszkami i zasłonami z miękkich tkanin pomagają zbalansować surowość industrialnego wnętrza i wprowadzają do niego przytulną atmosferę. W towarzystwie ścian z czerwonej cegły świetnie prezentują się na przykład lampy z dużym metalowym kloszem, zielone rośliny, a także duże grafiki, plakaty i obrazy.
We wnętrzach w stylu rustykalnym świetny efekt da z kolei ustawienie przy niej drewnianych mebli – najlepiej brązowych albo bielonych. Jeśli chodzi o aranżacje w tej estetyce, to właśnie drewno jest materiałem, który najlepiej wygląda obok ceglanej ściany – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się wyłożyć nią salon, jadalnię czy też sypialnię. Wybierajmy wykonane z niego drzwi, szafki i ramy meblowe. Na tle jasnoczerwonych, pokrytych białym nalotem płytek będą prezentować się bardzo stylowo, ale i przytulnie.
Biała cegła na ścianie
Okładziny w kolorze białym wydają się być wręcz stworzone do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim. Razem z jasną kolorystyką mebli, miłymi w dotyku tekstyliami i drewnianymi podłogami tworzą pomieszczenia, w których po prostu chce się przebywać. Przytulnie i elegancko prezentują się zestawione z innymi elementami wyposażenia w kolorach bieli, beżu oraz różnych pastelowych odcieni. Z powodzeniem można je jednak zestawiać też z kontrastującymi meblami i dekoracjami – na przykład granatowymi zasłonami, kanapą o ciemnej tapicerce czy kolorowym dywanem. Białe okładziny będą świetnym tłem dla dużych telewizorów, regałów z książkami oraz drewnianych półek, na których ustawimy zielone rośliny pokojowe.
Białą cegłę warto wybierać również do pomieszczeń małych i słabo oświetlonych. Nie od dziś wiadomo, że barwa ta optycznie powiększa wnętrze i nie tłumi promieni słonecznych, które przez okno wpadają do środka Taki akcent będzie pasował też do niewielkiego przedpokoju lub w łazienki bez otworu okiennego.
Szara cegła na ścianie – do jakich wnętrz pasuje?
Okładziny w szarym odcieniu są wybierane nieco rzadziej, ale pozwalają na stworzenie bardzo efektownych aranżacji. Ponieważ jest to wybór nietypowy, warto postawić na niego we wnętrzach nowoczesnych i urządzonych w oryginalny sposób. Ciemnoszare płytki dobrze odnajdą się na przykład w przestronnych salonach. Wybierzmy je też do pomieszczeń urządzonych w męskim stylu. Warianty jasnoszare, podobnie jak białe, można zaś wykorzystać w pomieszczeniach w stylu skandynawskim.
Cegła na ścianie, ale nie tylko – co jeszcze można wyłożyć płytkami?
Najczęściej cegłę układamy tylko na jednej ścianie w pomieszczeniu – niezależnie od tego, czy mowa o płytkach kolorze czerwony, białym, czy też szarym. W przeciwnym razie wnętrze mogłoby wydawać się nią przytłoczone. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pokryć nią też inne miejsca w mieszkaniu. Przykładowo, w kuchni będzie to wyspa kuchenna, w salonie – obramowanie kominka.
Taki rodzaj okładziny ściennej dobrze sprawdza się jako akcent, który swoją teksturą wyróżnia się spośród innych elementów aranżacyjnych. W przestronnych salonach można wykorzysta ją na przykład do przełamania koloru farby, którą pokryta została ściana. Z jej pomocą możemy stworzyć też przytulny kącik pod schodami, gdzie ustawimy biurko lub fotel do czytania. Może również pełnić funkcję efektownego tła dla zapełnionego książkami, sięgającego pod sam sufit regału.
By nie przytłoczyć pomieszczenia, płytkami można wyłożyć pas, który ciągnie się pomiędzy stojącymi a wiszącymi szafkami kuchennymi. W pokoju dziennym ozdobimy zaś w ten sposób kawałek ściany pomiędzy dwoma oknami, a w łazience – fragment nad umywalką, gdzie zawiesiliśmy lustro. W wielu miejscach cegłą można więc zastąpić inne kafelki.
Szeroki wybór okładzin – na co warto zwrócić uwagę?
W sklepach takich, jak nasz, można też znaleźć komplety ceglanych płytek o odcieniach mieszanych. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie interesujących, nietypowych aranżacji ściennych. Jeśli zależy nam na podkreśleniu rustykalnego charakteru wnętrza, wybierajmy modele z nierównym licem, żłobieniami i białym nalotem – przypominają one prawdziwe, nadszarpnięte zębem czasu mury. Te o całkowicie gładkim licu sprawdzą się zaś we wnętrzach nowoczesnych, gdzie dominuje elegancja, a każdy szczegół jest w stu procentach dopracowany.
Mamy nadzieję, że nasze porady okazały się przydatne w wyborze koloru ceglanych płytek. Zapraszamy do sklepu internetowego firmy Stone Group, w którym dostępny asortyment można filtrować pod względem odcienia.